Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
42 posty 584 komentarze

Jaromir

Jaromir - Człowiek, który odcina się od kultury i historii swych ojców jest jak iskra, co zgaśnie zawieszona w bezmiarze przestrzeni.

Czy ONR zostanie zdelegalizowany?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

„Trzeba było kilka miesięcy poczekać, ale udało się. W odpowiedzi na mój wniosek Prokuratura Okręgowa w Krakowie prowadzi postępowanie ws. delegalizacji ONR”

 

fot. Narodowcy na Górze św. Anny w 2008 roku. ©Krzysztof Świderski

Taki wpis na Twitterze zamieściła Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz Waltz a wraz z nim kopię pisma przesłanego do niej przez Prokuratora Okręgowego w Krakowie Rafała Babińskiego. Jest to odpowiedź na pisma skierowane do ministra Ziobry przez wiele osób w sprawie delegalizacji stowarzyszenia Obóz Narodowo Radykalny.

 

O delegalizację ONR po kolejnych wystąpieniach ONR występowało kilka osób. Pomysł by zdelegalizować tę organizację pojawił się po przemarszu tej organizacji w kwietniu 2017. Wtedy, a dokładnie w maju tego roku Hanna Gronkiewicz Waltz wysyła w tej sprawie pismo do Zbigniewa Ziobry. W mniej więcej tym samym czasie sprawę do prokuratury skierował prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczak. Ryszard Petru złożył swój wniosek w listopadzie 2017, po zdarzeniach mających miejsc w czasie Marszu Niepodległości w Warszawie. Paweł Abramowicz, prezydent Gdańska, po zjeździe i marszu ONR w Gdańsku 14 kwietnia 2018.

 

Czy ONR jest organizacją faszyzującą?

Obecny ONR nawiązuje do tradycji przedwojennego Obozu Narodowo – Radykalnego, stowarzyszenia skrajnie prawicowego o charakterze faszystowskim, jak to określane jest w literaturze założonego w 1934 i rozwiązanego przez władzę sanacyjne po 3 miesiącach działalności. Później działającego nielegalnie a w 1935 roku podzielonego na dwa skrzydła określane w literaturze jako „Falanga” i „ABC”, od nazw czasopism wokół których skupiało się życie intelektualne tych dwóch skrzydeł ONR.

Czy dzisiejsze ONR zachowało faszystowskie prądy przedwojennego ONR? Trudno powiedzieć. Bezsprzecznie w czasie ich manifestacji odnotowano kilka przypadków, stosowania symboli, emblematów nawiązujących do faszystowskich Niemiec. Sam ONR walczy z przypisywaniem im działań faszystowskich wytaczając lub zapowiadając procesy m.in. Ośrodkowi Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

 

Sama organizacja zarejestrowana została w Częstochowie jako stowarzyszenie i tam też rozpoczął się proces walki o delegalizację. Po pierwszych ustaleniach okazało się, że jednak wpis do KRS był nieaktualny. Wskazana tam siedziba była pustostanem przeznaczonym do remontu. Na pierwsze zgłoszenie które miało miejsce w styczniu 2017 do prokuratury w Częstochowie prokuratura ta odmówiła wszczęcia śledztwa motywując to brakiem wystarczającego materiału dowodowego.

 

Obecnie KRS wskazuje, że stowarzyszenie to ma swoją siedzibę w Krakowie i dlatego sprawą zajęła się tym razem prokuratura krakowska. Jakie będą jej ustalenia? Czy nadzorowana przez Zbigniewa Ziobro prokuratura zdecyduje się na podjęcie kroków w sprawie delegalizacji? To wszystko pokaże czas, choć każdy kolejny nieprzemyślany występek, jak obecność w manifestacji osób noszących symbole faszystowskie, jak wykrzykiwanie haseł niezgodnych z prawem będzie działał na niekorzyść ONR.

KOMENTARZE

 • W państwie bezprawia wszystko jest na opak
  Za milionowe przekręty Gronkiewicz włos z głowy nie spadł, dalej prezydentuje pod parasolem wyższego koryta, sama składa zawiadomienie na Polaków, którzy nie zgadzają się z bagnem, w jaki nas wepchnięto i dalej popycha.
 • @wercia 19:06:03
  Jest lepiej.. nagrody dawała tym od reprywyryzacji.. a ONR to banda debildebili, a moze raczej; dowódcy tam brak???
 • Do autora
  "W odpowiedzi na mój wniosek Prokuratura Okręgowa w Krakowie prowadzi postępowanie ws. delegalizacji ONR”

  Czemu chcesz delegalizacji ONR ? Przecież oni nic nie robią przeciw Polsce i Polakom.

  Czemu zamieszczasz dokumenty adresowane do pani Gronkiewicz Walz, a nie zamieszczasz fotokopii swojego wniosku ?

  Przecież i tak będzie wiadomo, kto wnioskował o delegalizację ONR-u.
 • @Fischer 21:25:49
  Prowokacja , jak zwykle .Ave.
 • @wk..ny 19:26:55
  https://www.google.pl/url?sa=i&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjB9YXoiZXbAhXF-KQKHeJTCBsQjRx6BAgBEAU&url=http%3A%2F%2Fwww.wiocha.pl%2F1036064%2COn-juz-chyba-nie-wie-co-sie-wkolo-dzieje&psig=AOvVaw3oSogIPBnFS8arZ9kBEUzk&ust=1526932414203143
 • @wercia 19:06:03
  Akurat tych dwóch, co na zdjęciu a także kilku innych co obnoszą się z symbolami faszyzmu Polakami bym nie nazwał. W kraju w który tak wycierpiał od idei faszyzmu propagowanie tych idei należy uznać za zdradę narodu.
 • @Fischer 21:25:49
  Proponowałbym przeczytać całość ze zrozumieniem. W tekście wyjaśniono dokładnie kto składa doniesienie do prokuratury i dlaczego w tekście zawarty jest list do Hanny Gronkiewicz Waltz.
 • @Repsol 21:59:00
  Kaczyński był tak przejęty, że walczy o swą ojczyznę Ukrainę, że nie patrzył kto koło niego stoi.
 • @Repsol 21:59:00
  Widzę, że i redaktor tekstu ze zrozumieniem nie przeczytał. Radzę przeczytać go jeszcze raz, wtedy może coś zaświta.
 • @Jaromir 22:07:19 SŁUŻY INTERESOM UKRAINY ?
  2. Nikt kto nie jest Narodowości Polskiej nie może z żadnym wyjątkiem ani pod żadnym
  pozorem pełnić żadnych funkcji państwowych, administracyjnych czy publicznych.

  3. To samo dotyczy Polaka Narodowości Polskiej, jeśli ma także inny paszport oprócz
  Polskiego bo nie można dwom panom służyć.
 • @Jaromir 22:07:19
  Spadaj z takimi tekstami .Przykre to. : https://www.youtube.com/watch?v=PCFYBTEm1go
 • @andrzejw 22:28:48
  Trudno się z tym nie zgodzić.
  Dodał bym jeszcze takich, co są narodowości polskiej ale służy innym.
 • @Repsol 22:34:59
  Z pewnością zamiast okiełznać kilku ciężkich idiotów, co im się zachciało latać z faszystowskimi znakami lepiej nic nie mówić, nie pisać. Zdelegalizują to będzie się płakać, jacy oni niedobrzy, "polaków" prześladują.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31